Župa Uznesenja Blažene Djevice Marije
Katedrala Poreč

Župa Uznesenja Blažene Djevice Marije
Katedrala Poreč

Svetkovina Svih Svetih i molitva za pokojnike

O svetkovini Svih svetih porečki i pulski biskup mons. dr. Dražen Kutleša ove je godine misno slavlje predvodio ispred grobljanske kapele na porečkom gradskom groblju. U koncelebraciji su bili kancelar biskupije mons. Sergije Jelenić, porečki katedralni župnik i porečki dekan preč. Milan Zgrablić, te kapelan katedralne župe vlč. Janez Barborič.

Biskup je u prigodnoj homiliji, pred mnoštvom okupljenih vjernika koji su na taj dan došli posjetiti grobove svojih najmilijih, istaknuo tri temeljna pitanja na koja nas navode misna čitanja svetkovine Svih svetih. Prvo temeljno je pitanje koje si svaki čovjek u životu postavi je „Što postoji nakon ovoga života?“. Mi vjernici prihvaćamo saznanje da je ovozemaljski život hodočašće, a smrt prelazak iz ovoga svijeta u drugi svijet, u Vječnost. Drugo pitanje, na koje nas navodi sv. Pavao u misnim čitanjima, je „Tko sam ja?“. Svaki čovjek se zapita o smislu svojega postojanja. Potrebno je truditi se prepoznati misiju koju nam je Bog dodijelio, biti u životu vjernik te pošten i dobar čovjek, živjeti u saznanju da smo djeca Božja i da smo pozvani izvršavati Božju volju. Treće pitanje,  na koje nas navodi ulomak iz Evanđelja po Mateju, je „Što trebam činiti da bih zadobio Kraljevstvo Božje?“. Biskup je podsjetio da nam Bog daje napose dva svetopisamska ulomka kao odgovor na to pitanje, iz Staroga Zavjeta 10 Božjih zapovijedi, te iz Novoga Zavjeta ulomak o Blaženstvima, iz kojeg proizlaze dvije temeljne Zapovijedi ljubavi, ‘Ljubi Boga svim srcem svojim’ i ‘Ljubi bližnjega svoga kao samoga sebe’. Upravo u kontekstu svetkovine Svih svetih i Dušnog dana Bog nas poziva da više pažnje posvetimo svojim bližnjima dok su još s nama, a ne samo da obilazimo grobove, ponekad i zbog grižnje savjesti, nakon što umru.

Budimo ljudi koji misle na druge, na potrebite, upravo su tako činili i svi sveti koje danas slavimo, rekao je biskup. Budimo produžena ruka Božja da ljudi preko nas mogu uzvjerovati i shvatiti što Bog od njih želi. Bog svakoga poziva na svetost, da živi u svetosti, budemo li se odazvali i nastojali biti svjesni tri odgovora na koje nas poziva današnji dan pridružiti ćemo se onima koje današnjom svetkovinom slavimo, zaključio je biskup.

Po završetku misnog slavlja uslijedila je procesija po groblju s blagoslovom grobova, te je zaključeno molitvom kod središnjeg križa.