Župa Uznesenja Blažene Djevice Marije
Katedrala Poreč

Župa Uznesenja Blažene Djevice Marije
Katedrala Poreč

Sv. Vinko Ferrerski

Sv. Vinko Ferrerski

Poreč – Crkva Gospe od Anđela – Nepoznati slikar; druga polovica 18. stoljeća

Ulje na platnu, 71 x 58 cm

Smještaj: u crkvenoj zbirci

Riječ je o posljednjoj od četrnaest slika pronađenih u zvoniku Crkve Gospe od Anđela koje su pripadale inventaru porečkog dominikanskog samostana (usp. kat. 274-285). Iako je slika bila u stanju krajnje zapuštenosti s velikim gubicima slikanog sloja, jasno se čita prikaz sv. Vinka Ferrerskog u dominikanskoj redovničkoj odjeći i s tradicionalnim atributima: raspelom i plamenom iznad glave. Svetac je plastički istaknut na jednolikoj, zelenosivoj pozadini, što uz opisni crtež i tonsko slikanje akademiziranih, pojednostavljenih formi upućuje na osrednjegslikara posljednje trećine 18. stoljeća. Deskriptivnost poruke i gesta kojom svetac upućuje vjernika na Raspeće te njegov sentimentalni izraz, također govore o kasnom 18. stoljeću, a stilizacija oblika pokazuje da je djelo majstora koji djeluje u periferiji, ne bez dodira s istočnoalpskim područjima.

Bibliografija: neobjavljeno djelo

VB