Župa Uznesenja Blažene Djevice Marije
Katedrala Poreč

  • Bazilika 1
  • Bazilika 2
  • Bazilika 3
  • Poreč
  • Vrata
: Ja sam vrata, govori Gospodin, tko kroz međe uđe, spasit će se; ulazit će i izlaziti i pašu nalaziti. (Usp. Iv 10, 9)
: Neka ti srce bude posudica koju ćeš uvijek napuniti na izvoru Božje ljubavi! (sv. Katarina Sijenska)
: "Ja sam svjetlo svijeta; tko ide za mnom, neće hoditi u tami, nego će imati svjetlost života." - Ivan 8,12

Portret porečkog biskupa

Poreč - Biskupija Eufrazijane - Nepoznati autor; druga polovica 18. stoljeća

Ulje na platnu, 106 x 91 cm

Smještaj: u Zbirci crkvene umjetnosti

Biskup je prikazan u profilu, skupljenih ruku u molitvi, okrenut ulijevo. Iznad bijele rokete ima zelenu mocetu s redom crvene dugmadi. Na glavi je vidljiva tonzura te se može pretpostaviti da je portretirani prelat Vincenzo Maria Mazzoleni, dominikanac i porečki biskup od 1731. do 1741. godine. Stanje sačuvanosti slike je vrlo loše, a potamnjeli lak i nakuplje­na prašina otežavaju iščitavanje oblikovnih i slikarskih detalja. Pozadina je potpuno tamna.

Ova slika je također dio ciklusa biskupskih portreta istog auto­ra, a njihovu izradu je vjerojatno naručio biskup Gaspare Negri za sakristiju Eufrazijeve bazilike (usp. kat. 258).

Bibliografija: neobjavljeno djelo

LB

Copyright © Župa Uznesenja Blažene Djevice Marije - Katedrala Poreč - Sva prava pridržana.

Ova web stranica koristi kolačiće

Ova web stranica koristi kolačiće radi što boljeg iskustva posjetitelja stranice. Klikom na poveznicu 'Informacije' saznajte više o kolačićima. Klikom na poveznicu 'Prihvaćam' potvrđujete prihvaćanje kolačića na ovim stranicama.