Župa Uznesenja Blažene Djevice Marije
Katedrala Poreč

  • Bazilika 1
  • Bazilika 2
  • Bazilika 3
  • Poreč
  • Vrata
: Neka ti srce bude posudica koju ćeš uvijek napuniti na izvoru Božje ljubavi! (sv. Katarina Sijenska)
: "Ja sam svjetlo svijeta; tko ide za mnom, neće hoditi u tami, nego će imati svjetlost života." - Ivan 8,12
: Ja sam vrata, govori Gospodin, tko kroz međe uđe, spasit će se; ulazit će i izlaziti i pašu nalaziti. (Usp. Iv 10, 9)

Portret porečkog biskupa

Poreč - Biskupija Eufrazijane - Nepoznati autor; druga polovica 18. stoljeća

Ulje na platnu, 106 x 92 cm

Smještaj: u Zbirci crkvene umjetnosti

Biskup je prikazan u profilu okrenut udesno. Odjeven je u ljubičastu mocetu podstavljenu crvenom tkaninom iznad bijele rokete. Lijevu ruku na kojoj je biskupski prsten položio je na red crvene dugmadi na moceti.

Slika je u lošem je stanju sačuvanosti, uz rubove otpada slikani sloj, a na platnu se ističe otisak podokvira. Pozadina je praktički nečitljiva zbog potamnjelog laka i nakupljene prašine. Slika je dio ciklusa portreta porečkih biskupa koji su vjerojatno rad istog autora, a čija se narudžba može povezati s biskupom Gaspareom Negrijem i obnovom katedralnog kompleksa koju je poduzeo tijekom svog dugog boravka u Poreču (usp. kat. 258).

Bibliografija: neobjavljeno djelo

LB

Copyright © Župa Uznesenja Blažene Djevice Marije - Katedrala Poreč - Sva prava pridržana.

Ova web stranica koristi kolačiće

Ova web stranica koristi kolačiće radi što boljeg iskustva posjetitelja stranice. Klikom na poveznicu 'Informacije' saznajte više o kolačićima. Klikom na poveznicu 'Prihvaćam' potvrđujete prihvaćanje kolačića na ovim stranicama.