Župa Uznesenja Blažene Djevice Marije
Katedrala Poreč

  • Bazilika 1
  • Bazilika 2
  • Bazilika 3
  • Poreč
  • Vrata
: "Ja sam svjetlo svijeta; tko ide za mnom, neće hoditi u tami, nego će imati svjetlost života." - Ivan 8,12
: Ja sam vrata, govori Gospodin, tko kroz međe uđe, spasit će se; ulazit će i izlaziti i pašu nalaziti. (Usp. Iv 10, 9)
: Neka ti srce bude posudica koju ćeš uvijek napuniti na izvoru Božje ljubavi! (sv. Katarina Sijenska)

Sv. Vinko Ferrerski

Poreč - Crkva Gospe od Anđela - Nepoznati slikar; druga polovica 18. stoljeća

Ulje na platnu, 71 x 58 cm

Smještaj: u crkvenoj zbirci

Riječ je o posljednjoj od četrnaest slika pronađenih u zvoniku Crkve Gospe od Anđela koje su pripadale inventaru porečkog dominikanskog samostana (usp. kat. 274-285). Iako je slika bila u stanju krajnje zapuštenosti s velikim gubicima slikanog sloja, jasno se čita prikaz sv. Vinka Ferrerskog u dominikanskoj redovničkoj odjeći i s tradicionalnim atributima: raspelom i plamenom iznad glave. Svetac je plastički istaknut na jednolikoj, zelenosivoj pozadini, što uz opisni crtež i tonsko slikanje akademiziranih, pojednostavljenih formi upućuje na osrednjegslikara posljednje trećine 18. stoljeća. Deskriptivnost poruke i gesta kojom svetac upućuje vjernika na Raspeće te njegov sentimentalni izraz, također govore o kasnom 18. stoljeću, a stilizacija oblika pokazuje da je djelo majstora koji djeluje u periferiji, ne bez dodira s istočnoalpskim područjima.

Bibliografija: neobjavljeno djelo

VB

Copyright © Župa Uznesenja Blažene Djevice Marije - Katedrala Poreč - Sva prava pridržana.

Ova web stranica koristi kolačiće

Ova web stranica koristi kolačiće radi što boljeg iskustva posjetitelja stranice. Klikom na poveznicu 'Informacije' saznajte više o kolačićima. Klikom na poveznicu 'Prihvaćam' potvrđujete prihvaćanje kolačića na ovim stranicama.