Župa Uznesenja Blažene Djevice Marije
Katedrala Poreč

Župa Uznesenja Blažene Djevice Marije
Katedrala Poreč

Prijatelji Riječi Božje

Papa Franjo u svom apostolskom pismu Aperuit illis piše: „… župnici će pronaći načina da Bibliju, ili neku biblijsku knjigu, razdijele čitavom vjerničkom zboru, kako bi se time jasno pokazalo koliko je važno nastaviti u svakodnevnom životu čitati Sveto pismo, temeljito ga proučavati i moliti uz njega, s posebnim referiranjem na lectio divina“ (AI 3).

U župi Uznesenja Marijina u Poreču već niz godina izvjesni broj vjernika rado se svakog tjedna okuplja i čita riječi Božje – liturgijske tekstove nadolazeće nedjelje – referirajući se upravo na lectio divina – kako to ističe i sam Sveti Otac. Na ovim susretima „lectio divina“ nastoji se slušati i temeljito proučavati Riječ Božja, uz nju se moli i po njoj se nadahnjuje i crpi snagu za svakodnevni kršćanski život. Čitajući Riječ Božju i moleći na osobiti način proživjeli smo Isusove riječi: „Nazivam vas prijateljima, jer vam priopćih sve što sam čuo od Oca svoga“ (Iv 15, 15) i, druge Isusove riječi: „Vi ste prijatelji moji ako činite ono što vam zapovijedam“ (Iv, 15, 14). Nakon što su završili trogodišnji liturgijski ciklus čitanja Božje riječi na način lectio divina, u subotu, 25. siječnja 2020., za vrijeme svečane svete mise koju je predvodio mons. dr. Dražen Kutleša, biskup, i povjerio službu služitelja Božje riječi 158. Čitača Porečkog dekanata,, 21 polaznik susreta lectio divina primio je plaketu o pridruživanju Prijateljima Riječi Božje