Župa Uznesenja Blažene Djevice Marije
Katedrala Poreč

Župa Uznesenja Blažene Djevice Marije
Katedrala Poreč

Posjet iz Banjalučke biskupije

Banjolučki biskupi, ordinarij mons. Franjo Komarica, pomoćni biskup Marko Semeren, i 17 svećenika te mjesne Crkve posjetili su, u utorak, 7. i srijedu 8. lipnja, Porečku i Pulsku biskupiju.

Prvoga dana ujutro posjetili su Lanišće, a poslijepodne Svetvinčenat gdje je na grobu bl. Miroslava Bulešića misno slavlje predvodio mons. Komarica. Drugi dan započeli su posjetom Poreču. Misno slavlje u kapeli sv. Križa predvodio je mons. Semeren, a nakon mise po muzejskom kompleksu Eufrazijane goste je proveo kancelar biskupije preč. Sergije Jelenić. Mons. Semeren se u prigodnoj homiliji osvrnuo na misna čitanja te naglasio značenje Zakona, napose Dekaloga u povijesti izraelskog naroda. Istaknuo je važnost proroka koji su vodili narod putem pravog i istinskog vjerovanja u Boga i uvijek bili glavni nosioci napretka Objave i obnove u narodu. Propovjednik se također osvrnuo na pitanje koje se često javlja u povijesti Crkve: što sačuvati od onoga što dolazi iz tradicije, a što promijeniti i prihvatiti kao novi duh, nove poticaje? Isusu ne želi da ga ljudi shvate kao nekog revolucionara koji je došao rušiti prije njega izgrađeno samo zato što je staro i uspostavljati nešto novo samo zato što je novo. Stoga nas upozorava da ne smijemo odbaciti nešto samo zato što je staro i automatski prihvaćati novo samo zato što je novo. Nažalost, ima ljudi kojima tradicija smeta i misle da s njima sve počinje, pa odbacuju sve što je bilo prije njih. Isus nije takav. On prihvaća tradiciju i u nju se uklapa. Isus odgovara drugačije nego što bismo očekivali. On ne postavlja alternativu: ili dokinuti ili ne dokinuti. On kaže da je došao dopuniti. To znači dati novi poticaj, novi duh, novu svježinu. Staro se ne dokida a ni novo ne počinje samo od sebe. Isus ne niječe prošlost zbog budućnosti. Otvorimo Duhu Kristovu da nam svima pomogne da se u takvim problemima postavimo poput njega, da znamo biti vjerni tradiciji, ali isto tako da imamo hrabrosti prihvaćati novo i poduzimati obnove i obnavljati što treba biti obnovljeno i u društvu i u Crkvi, rekao je mons. Semeren.

Mons. Franjo Komarica je u izjavi za medije rekao da je to hodočašće bilo planirano prije dvije godine no kako su se tada dogodile velike poplave, odgođeno je. Izrazio je radost što su mogli obići mjesta mučeničke smrti bl. Miroslava Bulešića. Tim više što i mi imamo u našoj biskupiji više ubijenih svećenika, i u 2. Svjetskom ratu i u poraću, a i u ovom Domovinskom ratu. Za četvoricu iz 2. svjetskog rata pokrećemo proces beatifikacije. Oni su zaista mučenici „in odium fidei“. No i u ovome ratu ubijeno je sedam naših svećenika. Mnogi su maltretirani, neki su nakon rata također umrli od posljedica maltretiranja. Svećenici koji su proživjeli torture rata, a i sad ove agonije nakon rata, oni vrlo dobro znaju što znači biti vjeran Kristu do smrti. I zato sam želio da ovdje po zagovoru blaženoga Miroslava također i mi od Boga dobijemo novu pomoć, novu snagu u koju ne sumnjamo, koja nam je potrebna da izvršimo onaj posao u Crkvi i za Crkvu koju trebamo širiti ondje gdje nas je Krist, pastir svoje Crkve, postavio da odradimo, rekao je biskup Komarica. Drugog dana poslijepodne biskupi i svećenici Banjolučke biskupije posjetili su Pulu i pulsku prvostolnicu, katedralu Uznesenja Blažene Djevice Marije.