Župa Uznesenja Blažene Djevice Marije
Katedrala Poreč

Župa Uznesenja Blažene Djevice Marije
Katedrala Poreč

Portret porečkog biskupa

Portret porečkog biskupa

Poreč – Biskupija Eufrazijane – Nepoznati autor; druga polovica 18. stoljeća

Ulje na platnu, 106 x 89 cm

Smještaj: u Zbirci crkvene umjetnosti

Biskup je prikazan frontalno, desnom rukom naslonjen na stolić. Odjeven je u tamnu mocetu podstavljenu crvenom tkani­nom iznad čipkaste rokete. Crna bradica naglašava ispijeno i izduženo lice. Ovaj portret također pripada ciklusu porečkih biskupa čiju je izradu Gaspare Negri vjerojatno povjerio istom autoru u drugoj polovici 18. stoljeća (usp. kat. 258). Portret je u lošem stanju sačuvanosti. Reljefno se ističe otisak podokvira na licu slike, posebice uz donji rub. Iščitavanje oblikovnih i slikarskih detalja je otežano zbog potamnjelog laka i nakupljene prašine. Na tamnoj pozadini vidljivi su tek obrisi ovala upisanog u pravokutni format slike.

Bibliografija: neobjavljeno djelo

LB