Župa Uznesenja Blažene Djevice Marije
Katedrala Poreč

Župa Uznesenja Blažene Djevice Marije
Katedrala Poreč

Portret porečkog biskupa

Portret porečkog biskupa

Poreč – Biskupija Eufrazijane – Nepoznati autor; druga polovica 18. stoljeća

Ulje na platnu, 106 x 91 cm

Smještaj: u Zbirci crkvene umjetnosti

Biskup je prikazan u profilu, skupljenih ruku u molitvi, okrenut ulijevo. Iznad bijele rokete ima zelenu mocetu s redom crvene dugmadi. Na glavi je vidljiva tonzura te se može pretpostaviti da je portretirani prelat Vincenzo Maria Mazzoleni, dominikanac i porečki biskup od 1731. do 1741. godine. Stanje sačuvanosti slike je vrlo loše, a potamnjeli lak i nakuplje­na prašina otežavaju iščitavanje oblikovnih i slikarskih detalja. Pozadina je potpuno tamna.

Ova slika je također dio ciklusa biskupskih portreta istog auto­ra, a njihovu izradu je vjerojatno naručio biskup Gaspare Negri za sakristiju Eufrazijeve bazilike (usp. kat. 258).

Bibliografija: neobjavljeno djelo

LB