Župa Uznesenja Blažene Djevice Marije
Katedrala Poreč

Župa Uznesenja Blažene Djevice Marije
Katedrala Poreč

O svetkovini sv. Maura dodjela Biskupijskih priznanja

Večernje misno slavlje o svetkovini sv. Maura, zaštitnika Porečke biskupije i grada Poreča, u utorak, 21. studenog,  u porečkoj je bazilici predvodio porečki i pulski ordinarij mons. Ivan Štironja, a homiliju je izrekao biskup dubrovački mons. Roko Glasnović.

Propovjednik je u prigodnoj homiliji ukratko iznio povijesne datosti koje su poznate glede sv. Maura, te je razložio vrijednost i važnost životnih svjedočanstva vjere koje su mučenici utkali u povijest Crkve.

U nastavku homilije je, između ostalog aktualizirao pojam mučeništva. “Škola vjere nije trijumfalna povorka, nego hod obilježen patnjom i ljubavlju, kušnjama i vjernošću, što valja svakoga dana obnavljati. Zasigurno se pitamo što bi to značilo izgubiti život za Isusa? Mogli bismo reći da to znači ispovijedati vjeru u živoga Boga i braniti istinu. Danas smo možda više pozvani na jedno drugo mučeništvo koje ne uključuje umiranje, nego više ono svakodnevno gubljenje života za Krista. A to znači ne zanijekati Krista svojim riječima i djelima, zauzeti se za slabije, braniti život u svim njegovim oblicima, vršiti svoje obveze i dužnosti s ljubavlju, prema Isusovoj logici, logici dara žrtve, kako to čine mnogi naši očevi i majke”.

Biskup Glasnović je homiliju zaključio osvrtom na sv. Maura: “Što je u centru priče uspjeha u životu Svetog Maura? Jesu li to njegove sposobnosti? U središtu je susret s Isusom Kristom koji je promijenio njegov život. Cijeli njegov život uvjetovan je Kristom. Doživio je iskustvo ljubavi koje ga je ozdravilo i oslobodilo i po tome je postao primjer, zagovornik oslobođenja za druge.“

Na kraju mise je biskup Štironja uručio ovogodišnjim dobitnicima Biskupijska priznanja. Nagrađeni su:

Niko Zečević – Pejić iz Župe Svetog Antuna opata u Rovinjskom Selu –  za dugogodišnju brigu za crkvu, aktivno sudjelovanje u liturgiji i održavanju okoliša župne crkve;

Marko Prgomet iz Župe Gospe od Mora u Puli – za više od četvrt stoljeća pomaganja u Župnom Caritasu, član je Župskog zbora, Župnog pastoralnog vijeća i brine za održavanje crkve i okoliša;

Franko Ferenčić iz Župe svetog Jurja mučenika u Starom Pazinu – za dugogodišnje svesrdno pomaganje Biskupijskom Caritasu kod zaprimanja i dijeljena humanitarne pomoći;

Mara Čmelić iz Župe Uznesenja Blažene Djevice Marije u Buzetu – za više od 50 godina uređivanja crkve i pomaganja svećenicima te za aktivno sudjeluje u svim župskim svečanostima;

Marija Lovrinić iz Župe Sv. Mohora i Fortunata u Lindaru – za dugogodišnje služenje kao sakristanka, predmoljenje krunice i pomaganje u crkvi i svećenicima;

te Elvina Orbanić iz Župe svetog Mihovila arkanđela u Žminju – za dugogodišnje vođenje Župnog Caritasa i brigu za potrebite. Ističe se i u pomaganju svećenicima, časnim sestrama i aktivno sudjeluje u svim pobožnostima u Župi.

To su misno slavlje glazbeno uzveličali članovi Grupe „Milost“.