Župa Uznesenja Blažene Djevice Marije
Katedrala Poreč

Župa Uznesenja Blažene Djevice Marije
Katedrala Poreč

Misa za mons. Bogetića i sudionike vjeronaučne olimpijade

 U četvrtak, 19. travnja 2018., povodom prve obljetnice smrti biskupa Antuna Bogetića, misno slavlje  u porečkoj bazilici predvodio je porečki i pulski ordinarij mons. Dražen Kutleša, u suslavlju s više svećenika, a na toj su misi sudjelovali i sudionici državnog natjecanja iz vjeronauka, koje se održava u Poreču od 18. do 20. travnja.

Biskup je u prigodnoj homiliji podsjetio kako je cijela ljudska povijest na neki način obilježena traženjem Istine. Upravo u događajima Velikog trodnevlja, u ljudima oko Isusa nalazimo različite odgovore na pitanje „Što je Istina?“. Kajfa postupa utilitaristički – bolje da jedan čovjek umre za narod nego da cijeli narod pogine, razmišlja po logici – nije važno što je istina nego je važno što je za mene korisno; Pilat pušta na slobodu Barabu jer je to pragmatično rješenje, jer je to u praksi provedivo, svatko tumači i primjenjuje istinu kako mu odgovara. Treći skupina pak tvrdi da je istina sve ono što čovjek kaže, to nazivamo relativizmom, po tome postoji onoliko istina koliko i ljudi. Možemo reći da nikoga ne interesira objektivna istina nego je važna ona istina koja ima više odjeka u javnosti. No Istina je samo jedna, a tu je potrebno promijeniti i pitanje – “Tko je Istina?“ – Istina je Isus Krist, on je „Put, Istina i Život“, istaknuo je biskup Kutleša.

Nadalje, citirajući još jednom Pilata koji, nakon što je oslobodio Barabu, postavlja pitanje „Što učiniti s ovim Isusom?“, biskup je potaknuo okupljene da se zapitaju „Što ću ja učiniti s Isusom Kristom?“. Neki se od njega odmiču, i ne žele čuti za njega jer ako je on prisutan u njihovu životu ne mogu živjeti, djelovati i glasovati kako žele, onako kako misle da je njima korisno i dobro, a ne u skladu s Božjim i prirodnim zakonom. Drugi će ga samo kulturno pozdraviti kao usputnog prolaznika. Neki će pak s njim doći u kontakt kao s onim od kojega u nekoj trgovini trebaju uslugu i ništa više. Kršćanin treba željeti i dopustiti da Isus uđe u njegov život i promijeni ga. To uvijek označava promjenu na bolje.  U tom svjetlu, oni koji žele slijediti Isusov primjer, kršćani, trebaju težiti za onim što je pravo, jer pravedno je ono što je pravo, na tome se temelji naravni zakon kojeg kršćani moraju slijediti. No, jednako se može postaviti i pitanje što će Isus učiniti s nama koji smo ovakvi? Mi, osim što trebamo tražiti Istinu, moramo tražiti i poštivati prirodne zakone, koji su Božji zakoni, a koji se mogu svesti na Deset Božjih zapovijedi. Jer pravedno je ono što je pravo, a ne obratno. Zato mi, kao ljudi uvijek moramo ići za onim pravednim. Čovjek treba tražiti u prvom redu istinu i pravdu. Ako je sve postavljeno na prirodni i moralni, tj. Božji zakon, čovječanstvo i cijela civilizacija će imati budućnost.

Vi živite u ovim vremenima kada je vrlo teško doći do Istine, imamo toliko informacija, toliko učimo, a sve manje znamo. Toliko putujemo, a ne znamo doći do svoga bližnjega. Toliko stvari gledamo, a nekako se osjećamo kao da ne možemo doći  do te Istine, rekao je biskup obraćajući se sudionicima državnog natjecanja. Naglasio je nadalje da su oni, proučavajući vjeronauk i druge znanosti  pozvani razmišljati i tražiti, biti ljudi koji će tragati za Istinom, u tome je veličina svakoga čovjeka, da zna spoznati onu mudrost kako su je naviještali ne samo stari Grci i Rimljani nego jednostavno tražiti i dolaziti do Istine, i na kraju spoznati da je to Isus Krist. Kada spoznamo taj „Put, Istinu i Život“ to će biti ostvarenje svih naših snova.

Stoga ovu svetu misu, osim za pokojnog biskupa Antuna prikazujem i za vas da vam Bog u životu da snage da možete ostati ljudi koji će ići prirodnim moralnim zakonima, koji će slijediti Božji put i koji će doći do vječnosti, da budemo hodočasnici na ovoj zemlji, da budemo svjesni da je ova materijalna stvarnost prolazna i da dolazi jedna druga, vječna stvarnost, zaključio je mons. Kutleša.                                                

Na kraju misnog slavlja, nakon završnog blagoslova, događaj je ovjekovječen zajedničkom fotografijom koncelebranata i svih sudionika državnog natjecanja iz vjeronauka u prezbiteriju porečke bazilike.