Župa Uznesenja Blažene Djevice Marije
Katedrala Poreč

Župa Uznesenja Blažene Djevice Marije
Katedrala Poreč

Misa polnoćka u bazilici u Poreču

Apostolski upravitelj Porečke i Pulske biskupije, nadbiskup Koadjutor Splitsko-Makarske nadbiskupije Dražen Kutleša

Svečanu misu polnoćku u porečkoj katedrali, u četvrtak, 24. prosinca predvodio je apostolski upravitelj Porečke i Pulske biskupije, nadbiskup koadjutor Splitsko-makarske nadbiskupije Dražen Kutleša uz koncelebraciju kancelara biskupije mons. Sergija Jelenića, katedralnog župnika preč. Milana Zgrablića i vikara katedralne župe vlč. Janeza Barboriča te uz asistenciju đakona Jurice Vekića.

Mons. Kutleša je u prigodnoj homiliji istaknuo kako u prikazu Isusova rođenja postoje likovi koji su ga prepoznali i prihvatili, poput pastira, te oni koji ga, unatoč svojoj naobrazbi i informiranosti, ne htjedoše prihvatiti. Na nama je da se zapitamo kojoj mi skupini pripadamo, na svakako trebamo moliti da ga znamo prepoznati. Poradi popisa stanovništva kojeg je, za potrebe fiskalnih i vojnih evidencija naredio car August, upravo u vrijeme Isusova rođenja, veliko je mnoštvo naroda tada bilo na putu. Marija i Josip su krenuli, s pouzdanjem u Boga, sigurni da će ih on dovesti na pravo mjesto. Njih tada, kao i nas danas, Bog vodi prema mjestu gdje nas čeka naš blagoslov. To često zna biti na mjestima gdje bismo najmanje očekivali, no Bog ima plan za svakoga od nas, i blagoslov nas čeka na mjestu kamo možda i ne želimo poći. U vrijeme Isusova rođenja narod je očekivao kralja, on je došao, ali ne kako su ga oni očekivali, već pod obličjem malenoga djeteta koje se rađa u štali, među životinjama, jer ga ljudi ne htjedoše prihvatiti, rekao je propovjednik.

Pozvani smo biti ponizni jer samo tako možemo prihvatiti i prepoznati Boga, naglasio je mons. Kutleša. Samo ponizan čovjek može tražiti oproštenje, jer samo u poniznosti možemo vidjeti što u nama nije dobro. Danas su ljudi mahom odgajani za oholost, svi žele biti važni i na prvim mjestima, no mi kao kršćani trebamo nastojati biti ponizni, samo ćemo s takvim stavom moći prepoznati potrebu bližnjega i pomoći mu. Dobrotom i poniznošću mijenjamo sebe, a onda i druge oko sebe, naglasio je nadbiskup Kutleša te zaključio svima poželjevši sretan i blagoslovljen Božić.

Mons. Kutleša je na kraju mise, prije završnog blagoslova pročitao proglas Jubilejske godine svetog Josipa. Riječ je izvanrednom crkvenom jubileju od 8. prosinca 2020. do 8. prosinca 2021. Proglašen je apostolskim pismom pape Franje »Patris corde« (Očinskim srcem) o 150. godišnjici proglašenja sv. Josipa zaštitnikom sveopće Katoličke Crkve, odlukom »Quemadmodum Deus« pape Pia IX. 8. prosinca 1870.

Kako bi trajno povjerio Crkvu moćnoj zaštiti Isusova Čuvara, papa Franjo proglasio je da se od današnjeg dana, na slavlje obljetnice proglašenja Dekreta i na svetkovinu Bezgrešne Djevice Marije i Zaručnice Prečistoga Josipa, pa sve do 8. prosinca 2021., obilježi posebna Godina svetog Josipa, u kojoj svaki vjernik, slijedeći njegov primjer, može svakodnevno jačati svoj vjerski život u potpunom vršenju Božje volje. Tako će svi vjernici, imati mogućnost da molitvama i dobrim djelima, uz pomoć svetog Josipa, glavara nebeske Nazaretske obitelji, zadobiju utjehu i pomoć uslijed teških ljudskih i društvenih nevolja koje danas pogađaju suvremeni svijet, istaknuo je predslavitelj.

Dekretom Apostolske pokorničarne tijekom jubilejske godine omogućeno je dobivanje potpunog oprosta vjernicima, po uobičajenim uvjetima. Treći je to jubilej pape Franje, nakon Jubilejske godine milosrđa i Godine posvećenog života. Također, sv. Josip je i zaštitnik pontifikata pape Franje.

Na kraju je prigodne zahvale i čestitke uputio katedralni župnik preč. Milan Zgrablić. Misu je glazbeno animirao katedralni zbor.