Župa Uznesenja Blažene Djevice Marije
Katedrala Poreč

Župa Uznesenja Blažene Djevice Marije
Katedrala Poreč

Mali Isus Kralj

Mali Isus Kralj

Poreč – Crkva Gospe od Anđela – Nepoznati mletački slikar; prva polovica 18. stoljeća

Ulje na platnu, 38 x 30 cm

Smještaj: u crkvenoj zbirci

Poput prethodno opisanih slika (kat. 273-284) i ovaj mali oval, pronađen u zapuštenim prostorima zvonika, pripadao je inventaru dominikanskog samostana u Poreču. Isus je prikazan kao Dijete, gotovo nag, ogrnut modrim plaštem kako sjedi na oblacima kao na tronu. Na zatamnjenoj nebeskoj pozadini ističe se njegova blistava aureola. Jednu ruku podignuo je u blagoslov, dok u drugoj drži globus s krunom i križem, najavljujući svoje kraljevstvo.

Pastozni potezi svijetlim bojama, kao i tretman svjetla, dopuštaju pretpostavku daje slika nastala u jednoj od mletačkih radionica u prvoj polovici ili sredinom 18. stoljeća. Velike površine otpale boje, osobito uz donji rub formata, uz slojeve prljavštine i neprozirnog laka na nestabilnoj i raspucanoj slikanoj površini otežavaju, međutim, detaljniju analizu likovnih značajki.

Restauratori Hrvatskog restauratorskog zavoda iz Zagreba obavili su u listopadu 1997. godine najnužnije radove fiksiranja nestabilnih slojeva boje i preparacije.

Bibliografija: CRAIEVICH, u: Istria 1999 [2oo1]:166, kat. 306.

VB