Župa Uznesenja Blažene Djevice Marije
Katedrala Poreč

Župa Uznesenja Blažene Djevice Marije
Katedrala Poreč

Gospi u susret u Lurdu

U 160. godišnjici od 18 ukazanja Blažene Djevice Marije sv. Bernardici u Lurdu koje se događalo 1858. godine, u organizaciji Porečkog dekanata, sto dvadeset i tri hodočasnika, krenulo je u ranim jutarnjim satima, u ponedjeljak, 9. listopada 2018. na put prema glasovitom svetištu u pirenjskom gorju, u Lurd. Hodočasnike su organizacijski svećenici Porečkog dekanata, a putovanje duhovno pratili preč. Marijan Kancijanić, župnik u Kašteliru i Labincima, vlč. Ivan Princ, župnik u Novoj Vasi i Taru, vlč. Lino Zohil, župnik u Vrsaru i Gradini, vlč. Darko Zgrablić, župnik u Svetvinčentu i Juršići i vlč. Milan Zgrablić, župnik u Poreču. Prva postaja hodočašća bila je u svetištu sv. Antuna u Padovi. Misno slavlje u kapeli svetišta Sveca predvodio je preč. Marijan Kancijanić. Nakon pojedinačne molitve pred relikvijama sv. Antuna i razgledavanja svetišta, uz pjesmu, molitvu i ugodno druženje u autobusima putovanje se nastavilo do večernjih sati i počinka na Azurnoj obali u mjestu Alassio.

Drugog dana putovanja bilo je ispunjeno razmatranjem, molitvom, izmjenom molitvenih nakana hodočašća, upoznavanjem sa događajima ukazanja u Lurdu i međusobnim čašćenjem slasticama u autobusu i usputnim odmorištima. Po dolasku oko 21,00 sat u Lurd, smještaja u hotelu Mediteranee i večere, većina hodočasnika pohrlila je u obližnje Lurdsko svetište „Notre Dame“ gdje su sudjelovanjem u svetoj misi i u sobnoj molitvi pred spiljom ukazanja ostali do kasnih večernjih sati.

Trećeg dana hodočašća u prijepodnevnim satima s mnoštvom drugih hodočasnika, među kojima brojni bolesnici i njihovi pratitelji – volonteri, svećenici, barjaktar, članova pojedinih katoličkih udruga…  iz mnogih krajeva svijeta sudjelovali su na „internacionalnoj“ svetoj misi u podzemnoj bazilici sv. Pija X. Misno slavlje predvodio je mons. Maurizio Malvestiti, biskup iz biskupije Lodi u Italiji. Mons. Malvestiti, osvrnuvši se na liturgijski evanđeoski tekst o Isusovom prvom znamenju u Kani Galilejskoj naglasio je važnost Marije nazočnosti na svadbi u Kani i svakodnevnom životu svakog kršćanina. Po završetku svete mise i kratke pauza hodočasnici su nastavili svoj molitveno duhovni hod u kapeli sv. Kuzme i Damjana pokorničkim bogoslužjem i u pojedinačnoj svetoj ispovijedi. Pokorničko slavlje predvodio je vlč. Darko Zgrablić. Pozivajući hodočasnike da promatraju Isusa na križu i njegove svete rane uveo je hodočasnike u ispit savjesti. Ukazujući na Isusove raširene i ranjene ruke koje su uvijek činile dobro i blagoslivljale, upitao je jesu li naše ruče više raširene ili otvorene za pomaganje, spremne činiti dobro ili lijene za davanje… Gledajući u Isusove noge i probodena stopala koja su mnogo propješačile da bi svima mogao navijestiti radosnu vijest – Evanđelje, upitao je kako mi slijedimo Isusa koji je Put, Istina i Život. Promatrajući Isusovu izranjenu i trnjem okrunjenu glavu, pozvao je hodočasnike da ispitaju svoju savjest koliko slijede Isusove misli i mudrost, a koliko slijede „čopor“ ovoga svijeta. Gledajući u Isusove oči na križu koje opraštaju i gledaju samilosno u ljudsko srce, pozvao je hodočasnike da razmisle kako promatraju svoje bližnje… Gledajući u Isusova suha usta od žeđi, koja dodiruju ljuti ocat pomiješan s gorkom žuči, pozvao je hodočasnike da odjeknu u njihovim srcima Isusove riječi  molitve i oprosta. Upitao je hodočasnike kakve su njihove riječi, kakve riječi izlaza iz njihovih usta… Pozvao je hodočasnike da promatraju Isusovo probodeno srce koje ljubi Oca i svakog čovjeka, te upitao kakvo je naše srce prema Bogu i bližnjemu… Nakon pojedinačnog susreta s Božjim milosrđem u svetoj ispovijedi zaključen je prijepodnevni dio duhovnog dijela hodočašća. U popodnevnim satima hodočasnici su pogledali film o događanju u Lurdu 1858. godine kada se Bogorodica ukazala sv. Bernardici i predstavila kao „Bezgrešno začeta“, te rekla Bernardici da u znak pokore poljubi zemlju i umije na izvoru koji je do tada nepoznato izvirao u spilji, te zamolila da se iznad spilje sagradi kapelica i na to mjesto dolazi u procesiji. U 17 sati hodočasnici su se uključili u klanjanje i procesiju s Presvetim. Procesija je započela na poljani nasuprot spilje ukazanja preko rijeke Gave i krenula u podzemnu baziliku sv. Pija X. Nakon zajedničke i pojedinačne tihe molitve u podzemnoj bazilici, te okrepe za večerom, hodočasnici su se ponovno uključili s početkom u 21,00 sat u procesiju sa svijećama i molitvom krunice. Hodočasnicima je poseban trag u srcu ostavila dirljiva molitvu krunice na raznim jezicima. Osjećaj jednog srca i jedne duše osobito se osjećao u zajedničkom klicanju Gospi uz uzdignute upaljene svijeće „ave, ave, ave Maria!“

Četvrtog dana hodočašća, u četvrtak, 11. listopada 2018. misno slavlje pred spiljom Gospina ukazanja s početkom u 7,30 sati predvodio je vlč. Milan Zgrablić. U svojoj propovijedi napomenuo je hodočasnicima kako stoje na istom mjestu gdje je pred 160 godina sv. Bernardica više puta doživjela susret s Gospom, te pozvao hodočasnike da obnove svoju vjeru u Kristovu nazočnost u svakom euharistijskom slavlju gdje se događa još veće čudo od Gospinog ukazanja. U svakom euharistijskom slavlju za nas se posadašnjuje Isusova muka, smrt i uskrsnuće, te se i mi sjedinjujemo s živim i uskrslim Kristom. U tom trenutku njegovo djelo otkupljenja postaje naša baština. Predvoditelj je pozvao hodočasnike da radosno prihvate Isusov dar na križu u kojem nam je on darovao svoju Majku da nas majčinskom ljubavlju i nježnošću vodi do Isusa Spasitelja. Po završetku svete mise hodočasnici su imali prigodu da osobno obave još koju pobožnost, da se umiju ili okupaju u „lurdskoj vodi“, da zapale svijeću, da posjete mjesta života sv. Bernardice u Lurdu, da se pomole i razgledaju crkve u samom lurdskom svetištu i samom mjestu, da kupe krunice i druge nabožne predmete za sebe i svoje bližnje… U 16,00 sati započela je pobožnost križnoga puta na brdu iznad svetišta. Križni put su predvodili vlč. Lino Zohil i vlč. Darko Zgrablić, a razmatranja o Isusovoj muci čitali su pojedini hodočasnici. Duhovni dio se nastavio s sudjelovanjem na popodnevnoj euharistijskoj i večernjoj marijanskoj procesiji.

Petog dana hodočašća, u petak, 12. listopada 2018. jutarnju svetu misu u crkvi Bezgrešnog začeća iznad spilje Gospina ukazanja predvodio je vlč. Lino Zohil. U svojoj je prigodnoj homiliji pozvao hodočasnike da se u misi i molitvi spomenu svojih najbližih, poznanika, bolesnik, nemoćnik, potrebitih i prikažu ih Gospodinu. Po završetku misnog slavlja, duhovno okrijepljeni i puni radosti i osjećaja zahvalnosti za proživljene trenutke u Lurdu i samom putovanju uputili su se prema svojim domovima uz noćenje u mjestu Riva di Andora u Italiji.

Tijekom putovanja u petak i subotu u autobusu su izmijenjena bogata iskustva doživljaja na hodočašću tijekom putovanja i boravka u Padovi i Lurdu. Putovanje u povratku bilo je ispunjeno radošću, zahvalom, pjesmom, molitvom, šalom, međusobnim čašćenjem slatkišima i pićem te bratskim i sestrinskim druženjem.