Župa Uznesenja Blažene Djevice Marije
Katedrala Poreč

Župa Uznesenja Blažene Djevice Marije
Katedrala Poreč

Blagdan sv. Maura i dodjela priznanja

Svečano večernje misno slavlje povodom svetkovine sv. Mavra, prvog porečkog biskupa, zaštitnika Porečke biskupije i grada Poreča, u subotu, 21. studenog 2020. godine, predvodio je apostolski upravitelj Porečke i Pulske biskupije, nadbiskup koadjutor Splitsko – makarske nadbiskupije mons. Dražen Kutleša.

Mons. Kutleša je na početku prigodne homilije istaknuo da jedino po smrti dolazi život, kako nam Evanđelje govori u prispodobi o pšeničnom zrnu, ako živimo za druge donosimo plod.  Nadalje, nastavio je propovjednik, ako se ne istrošimo u ovome životu nećemo ga zadobiti. Sve nas, napose u mlađoj dobi, donekle karakterizira sebičnost i želja za sigurnošću koju si želimo priskrbiti. No, velika djela, poput žrtvovanja majke za dijete, nastaju iz ljubavi i darivanja drugima. Isusu nas poziva da umiremo svom egoizmu te da živimo za druge ljude i za ideale. Jedino po služenju postajemo veliki, naglasio je nadbiskup.

Govoreći o sv. Mavru istaknuo je da ga nakon 1700 godina i dalje častimo upravo stoga što je dao život za vjeru i za druge ljude, nikoga nije mrzio nego je oprostio, jednako kao i naš bl. Miroslav Bulešić, čija je osveta bila oprost. Da su imali imalo mržnje ne bi postali blaženi i sveti. I mi smo pozvani da budemo savršeni i sveti kao što je Otac naš nebeski.

Prva je Crkva bila progonjena, bili su ubijani zbog svoje vjere, no upravo je krv bila sjeme novih kršćana. Mi, danas, nakon 1700 godina živimo u mnogo boljim okolnostima, unatoč tome često smo nezadovoljni, i kada u nekim, čak i nezahtjevnim situacijama,  trebamo posvjedočiti svoju vjeru, često padamo. Što bi tek bilo da živimo u okolnostima progona, kakvi bi mi bili ljudi, da li bi se odrekli svojih bližnjih, svoje vjere, Isusa Krista i svega onoga što su prvi kršćani svjedočili?, zapitao se mons. Kutleša.  Trebamo se zapitati jesmo li pravi vjernici ili smo više usmjereni na one materijalne stvari? U ovim vremenima velikih promjena na svjetskoj razini  osjećamo nesigurnost jer smo izgubili ideale i vrednote kršćanstva na kojima je izgrađena Europa. Vidimo da dolaze neki drugi narodi koji su za svoje ideale spremni umrijeti, dok smo mi jako daleko od toga, jer ne vjerujemo u svoje ideale. Sv. Mavro je imao visoke ideale i za njih je dao svoj život.

 Za kršćanina su najvažnije dvije stvari, naglasio je nadalje mons. Kutleša, znati opravdati razlog svoje nade, obrazložiti što i zašto vjeruje, te da ono što govori ujedno i živi u svome životu. Postoje ljudi koji su veoma obrazovani, izvrsni govornici koji znaju jako dobro obrazložiti neke stvari, ali u stvarnosti nisu dobri. Imamo puno znanstvenika na vrlo visokom nivou, ali u praksi padaju na najmanjim stvarima i uopće nisu onako vrijedni u našim očima kao što bi trebali biti, spomenuo je mons. Kutleša.

Biti danas progonjen zbog svoje vjere je svojevrsni kompliment, jer živimo u vremenu kada će se ljudi prilagoditi svemu, samo da se nekome ne zamjere, pa bilo to i na uštrb vjere.

Svatko je od nas pozvan zapitati se želi li biti svojim životom svjedok Isusa Krista, ili pak samoga sebe?, napomenuo je mons. Kutleša.

Neka nas današnja svetkovina potakne da budemo blizu Riječi Božje te da znamo prepoznati znakove vremena. Nadbiskup je pozvao okupljene da napose mole za svećenike, kako bi oni mogli prepoznati znakove vremena, gledati čovjeka u perspektivi  povijesti Spasenja i oblikovati generacije pobožnih vjernika. 

Na kraju mise predslavitelj je pred svečevim relikvijama izmolio molitvu sv. Mavru a misno slavlje zaključeno je blagoslovom s relikvijama.

Biskupijska priznanja

Na kraju misnoga slavlja kancelar biskupije mons. Sergije Jelenić, pročitao je ovogodišnje dobitnike Biskupijskih priznanja, a uručio ih je nadbiskup Kutleša.

Milka Krapljanov iz Župe Umag nagrađena je za dugogodišnje pomaganje i pjevanje  u crkvi. Denis Koraca iz Župe Motovunski Novaki priznanje je primio za dugogodišnje pomaganje u crkvi, svećenicima i za službu sakristana. Nadi Lakošeljac iz Župe Motovunski Novaki, dugogodišnjoj direktorici Izdavačke kuće Josip Turčinović d.o.o., priznanje je uručeno za dugogodišnje zalaganje oko izdavačke djelatnosti u Pazinu. Lidija Legović iz Župe Baderna i Marija Bažon iz Župe Gračišće priznanje su primile za dugogodišnje svestrano pomaganje u crkvi, a Marija Grželj iz Župe Roč za dugogodišnje pomaganje svećenicima. Dva priznanja, koje dobitnici nisu bili u mogućnosti doći osobno primiti, preuzeli su njihovi župnici.

Misu je glazbeno uzveličao župni zbor koji se je posebno istaknuo pjesmom posvećenom sv. Mavru.

(Txt i foto: G. Krizman)