Župa Uznesenja Blažene Djevice Marije
Katedrala Poreč

Župa Uznesenja Blažene Djevice Marije
Katedrala Poreč

Biskup Štironja započeo trodnevnicu uoči svetkovine sv. Maura

Prvi dan trodnevnice uoči svetkovine sv. Maura, zaštitnika Porečke biskupije i grada Poreča, u subotu 18. studenog, u porečkoj je katedrali predvodio porečki i pulski biskup mons. Ivan Štironja.

Biskup je na početku svoje propovijedi pozvao da se u ovoj trodnevnici otvorimo Mudrosti koja se preko Riječi Božje spušta u naša srca, nastanjuje se u nama i među nama, te nas poziva da je pretočimo u djela. Potom je podsjetio na višestoljetnu bogatu povijest Crkve u Poreču, one sazidane crkve kao i one žive Crkve, koja je ostavila otiske svoje duše u svijetu prepoznatljive duhovne i materijalne baštine. Zato je pozvao na molitvu i zahvalnost: “Dok večeras stojimo i slavimo, zahvaljujemo i molimo, u ovoj povijesnoj jezgri Eufrazijeve bazilike, sjetimo se brojnih kolona svojih prethodnika koji su stajali, klečali, molili, zahvaljivali, ustajali iz svojih poteškoća i dobivali snagu za daljnje korake… Večeras jednostavno kucamo na Božje Srce kako bi nam otvorilo svoja vrata i uslišilo molitve, kako bi se naša srca ispunila toplinom ljubavi koja nam je potrebna za vlastiti život, kao i za zajednički suživot“.

Biskup je naglasio da je trodnevna obnova kao i sama župna svetkovina poziv na molitvu i zahvalnost te pozvao: „Sjetimo se svih onih koji su ovu župu i crkvu osnovali, gradili, ukrasili i ostavili otiske svojih prstiju, ne samo svojih umornih nogu na kamenim pragovima ove crkve, što možemo tako zorno vidjeti na ulaznim vratima, nego i na ovim zidovima koje su obilježili otkucajima svojih vjerničkih srca i duša, odnosno ukrasili svojim vjerničkim prstima i rukama.“

Spominjući neke povijesne podatke, biskup Ivan je podsjetio da Poreč već u Rimsko doba postaje „municipij“ te da je tu, prema povijesnim dokumentima, “sjedište biskupije već od trećeg stoljeća, a Katedralni kaptol koji je vodio župu, već od 543. Eufrazijeva bazilika, katedrala u kojoj se nalazimo sa svojim kompleksom jedinstvenim u svijetu, sagrađena je u šestom stoljeću na mjestu dviju ranijih crkava… Ono što ovaj kompleks čini posebnim jest krstionica koja je originalna sačuvana, u onom obliku u kojem je sagrađena. Kad bi mogla govoriti koje bi nam sve životne priče mogla ispripovijedati. Vaša prisutnost večeras je znak da i mi želimo biti dio te povijesti. No, što je najvažnije i mi želimo biti dio tih ljudi koji osjećaju potrebu blizine Boga, koji osjećaju potrebu čuti što nam to Bog šapće u tišini hrama, što nam to govori, na što nas poziva“.

Biskup Ivan je naglasio da i nama, u ovom prostoru gdje su se okupljale generacije naših djedova i pradjedova, po Svetom Pismu dopire glas Božji koji nas želi ohrabriti i osnažiti na našim životnim stazama i upraviti naše korake prema „kraljevstvu radi kojega se isplati sve dati i radi kojega su se brojni mučenici odrekli i vlastita života, prolili svoju krv“. 

Govoreći o važnosti osobne i zajedničke molitve, biskup Ivan je podsjetio da je Isus redovito molio te i nas pozvao da to činimo po Isusovu primjeru te se na taj način susrećemo sa svojim Ocem nebeskim. Zato nas je naučio molitvu „Očenaša“ i poučio kako ispravno moliti i što od Boga tražiti.  

U nastavku svoje propovijedi biskup je podsjetio na važnost sakramenta svete ispovijedi koji nas vraća k Ocu, podsjetivši nas na izgubljenog sina koji je smogao snage i ponizno zatražio oproštenje. Ponizno priznanje grijeha vratilo ga je u Očev zagrljaj. Stoga je pozvao roditelje da uče svoju djecu da ima Netko tko ih želi čuti, tko im želi pomoći i zagrliti ih nakon grješnog pada i raskajana podizanja. Posebno je pohvalio prisutnost mladih i naglasio važnost redovitog pohađanja svete mise, prakticiranja sakramenata i molitve koja nas povezuje s Bogom.

Biskup je na kraju pozvao da poput udovice iz Lukina evanđelja, koja ustrajno kuca na vrata sudca da je obrani od tužitelja, da tako i mi budemo ustrajni u molitvi, dobrim djelima i prakticiranju sakramenata, te zaželio da trodnevna duhovna obnova za svetkovinu župe, biskupije i grada bude prigoda da se vratimo svome Bogu, kao obitelj i kao pojedinci, kao zajednica; da ovu svoju zemlju, koju smo primili od nekoga kao dar znademo i predati kao dar, ne iscrpljenu, iskorištenu u svoju korist, nego da to bude zemlja ponajprije njegovana brigom plemenitih i dobrih ljudi grada Poreča, biskupije Porečke i Pulske. Završavajući svoju propovijed biskup Ivan je pozvao: „Čovječe, nastavi tim putem kulture, duhovnih vrijednosti i blizine s Bogom.“

Drugoga i trećega dana trodnevnice misu je predvodi vlč. Jakov Rađa, propovjednik zagrebačke katedrale, a na svetkovinu sv. Maura središnje svečano misno slavlje predvodit će mons. Roko Glasnović, biskup dubrovački. Večernje misno slavlje toga dana, s dodjelom biskupijskih priznanja zaslužnim vjernicima laicima, predvodit će porečki i pulski biskup mons. Ivan Štironja.

G. Krizman