Župa Uznesenja Blažene Djevice Marije
Katedrala Poreč

  • Bazilika 1
  • Bazilika 2
  • Bazilika 3
  • Poreč
  • Vrata
: "Ja sam svjetlo svijeta; tko ide za mnom, neće hoditi u tami, nego će imati svjetlost života." - Ivan 8,12
: Neka ti srce bude posudica koju ćeš uvijek napuniti na izvoru Božje ljubavi! (sv. Katarina Sijenska)
: Ja sam vrata, govori Gospodin, tko kroz međe uđe, spasit će se; ulazit će i izlaziti i pašu nalaziti. (Usp. Iv 10, 9)

Portret porečkog biskupa

Poreč - Biskupija Eufrazijane - Nepoznati autor; druga polovica 18. stoljeća

Ulje na platnu, 106 x 89 cm

Smještaj: u Zbirci crkvene umjetnosti

Biskup je prikazan frontalno, desnom rukom naslonjen na stolić. Odjeven je u tamnu mocetu podstavljenu crvenom tkani­nom iznad čipkaste rokete. Crna bradica naglašava ispijeno i izduženo lice. Ovaj portret također pripada ciklusu porečkih biskupa čiju je izradu Gaspare Negri vjerojatno povjerio istom autoru u drugoj polovici 18. stoljeća (usp. kat. 258). Portret je u lošem stanju sačuvanosti. Reljefno se ističe otisak podokvira na licu slike, posebice uz donji rub. Iščitavanje oblikovnih i slikarskih detalja je otežano zbog potamnjelog laka i nakupljene prašine. Na tamnoj pozadini vidljivi su tek obrisi ovala upisanog u pravokutni format slike.

Bibliografija: neobjavljeno djelo

LB

Copyright © Župa Uznesenja Blažene Djevice Marije - Katedrala Poreč - Sva prava pridržana.

Ova web stranica koristi kolačiće

Ova web stranica koristi kolačiće radi što boljeg iskustva posjetitelja stranice. Klikom na poveznicu 'Informacije' saznajte više o kolačićima. Klikom na poveznicu 'Prihvaćam' potvrđujete prihvaćanje kolačića na ovim stranicama.