Župa Uznesenja Blažene Djevice Marije
Katedrala Poreč

  • Bazilika 1
  • Bazilika 2
  • Bazilika 3
  • Poreč
  • Vrata
: Ja sam vrata, govori Gospodin, tko kroz međe uđe, spasit će se; ulazit će i izlaziti i pašu nalaziti. (Usp. Iv 10, 9)
: "Ja sam svjetlo svijeta; tko ide za mnom, neće hoditi u tami, nego će imati svjetlost života." - Ivan 8,12
: Neka ti srce bude posudica koju ćeš uvijek napuniti na izvoru Božje ljubavi! (sv. Katarina Sijenska)

Mali Isus Kralj

Poreč - Crkva Gospe od Anđela - Nepoznati mletački slikar; prva polovica 18. stoljeća

Ulje na platnu, 38 x 30 cm

Smještaj: u crkvenoj zbirci

Poput prethodno opisanih slika (kat. 273-284) i ovaj mali oval, pronađen u zapuštenim prostorima zvonika, pripadao je inventaru dominikanskog samostana u Poreču. Isus je prikazan kao Dijete, gotovo nag, ogrnut modrim plaštem kako sjedi na oblacima kao na tronu. Na zatamnjenoj nebeskoj pozadini ističe se njegova blistava aureola. Jednu ruku podignuo je u blagoslov, dok u drugoj drži globus s krunom i križem, najavljujući svoje kraljevstvo.

Pastozni potezi svijetlim bojama, kao i tretman svjetla, dopuštaju pretpostavku daje slika nastala u jednoj od mletačkih radionica u prvoj polovici ili sredinom 18. stoljeća. Velike površine otpale boje, osobito uz donji rub formata, uz slojeve prljavštine i neprozirnog laka na nestabilnoj i raspucanoj slikanoj površini otežavaju, međutim, detaljniju analizu likovnih značajki.

Restauratori Hrvatskog restauratorskog zavoda iz Zagreba obavili su u listopadu 1997. godine najnužnije radove fiksiranja nestabilnih slojeva boje i preparacije.

Bibliografija: CRAIEVICH, u: Istria 1999 [2oo1]:166, kat. 306.

VB

Copyright © Župa Uznesenja Blažene Djevice Marije - Katedrala Poreč - Sva prava pridržana.

Ova web stranica koristi kolačiće

Ova web stranica koristi kolačiće radi što boljeg iskustva posjetitelja stranice. Klikom na poveznicu 'Informacije' saznajte više o kolačićima. Klikom na poveznicu 'Prihvaćam' potvrđujete prihvaćanje kolačića na ovim stranicama.